A meleg és a hideg a masszázs és a terápia során
Miért kell foglalkozni a meleg és a hideg kérdésével a masszázs során? Mivel a melegnek és a hidegnek egyaránt terápiás hatása van, enyhítik az izom-, szalag- és ízületi fájdalmakat, valamint felgyorsítják a szövetek regenerálódását és gyógyulását. Ma egy kis elméletet tartunk és a masszázs során a hőterápia gyakorlati alkalmazását is megnézzük.
Hőterápia
A hőterápiát úgy határozzuk meg, hogy hozzáadjuk ill. eltávolítjuk a hőt a testből terápia/kezelés, megelőzés vagy rehabilitáció céljából. Ez a kifejezés tehát a melegre és a hidegre is egyaránt vonatkozik. Pozitív hőterápiával hőt adunk a testhez, negatív hőterápiával pedig elvesszük, vagy hideggel hatnak a testre. A teljesség kedvéért hozzá kell tenni, hogy ha a hőre sem melegnek, sem hidegnek nem érzékelhető hőmérsékleten hatunk, akkor a termoterápia közömbös hatásáról és izoterm (semleges) hőmérsékletről beszélünk.
Hőmérséklet tolerancia
A hőmérsékleti ingerek észlelése meglehetősen egyéni, de ennek ellenére bizonyos általános értékeket állapítanak meg. A 34 és 36°C közötti hőmérsékletet általában közömbösnek értékeljük, a 37 és 40°C közötti ingerek melegek számunkra, 45°C-ig forrók, 46°C felett pedig nagyon forrók. Ez a besorolás azonban inkább a vízre vonatkozik, például paraffinos pakolással akár 60°C-ot is elviselünk.
A hő elviselést befolyásoló egyéb tényezők a következők:
- melyik testrész van kitéve a hőmérsékleti ingernek (minél kisebb, annál könnyebben tolerálja a test a hőmérsékletet)
- károsodott vérkeringés vagy idegkárosodás bizonyos betegségekben, valamint hegek, égési sérülések és hasonló sérülések
- a bőr nedvessége (a száraz bőr ellenáll a magasabb hőmérsékletnek)
- életkor - a kisgyermekek és az idősek csökkent hőingadozástűrő képességgel rendelkeznek
- szokás - a szaunázáshoz vagy a rendszeres edzéshez szokott emberek eltérően értékelik a hőmérsékleti ingereket
- egyéni fizikai tényezők és aktuális lelki állapot
A meleg és a hideg hatásai
Általánosra és helyire oszthatók. A hő helyi hatásai értágulatban (erek tágulásában), izomlazulásban, a (krónikus) fájdalom csillapításában, a kezelt testrész mozgási tartományának megnövekedésében, a szövetek lágyulásában és az izmok, bőr és szalagok ellazulásában nyilvánulnak meg.
A hő összességében a sejtek anyagcseréjének fokozódásában nyilvánul meg, ami javítja azok táplálását, a szövetek gyorsabb regenerációjában és gyógyulásában, az immunitás támogatásában, valamint lassú felmelegedés (nem sokk) esetén a vérnyomás csökkenésében, a pulzusszám, pihentető, sőt nyugtató hatású.
A hideg lokálisan összehúzza az ereket (érszűkület), csökkenti (akut) fájdalmat és csökkenti a vérzést és a szövetek duzzadását. Összességében a hideg hatása csökkenti az anyagcserét a sejtekben, csökkenti a gyulladást és a duzzadásra való hajlamot, megelőzi a görcsöket és enyhe fájdalomcsillapító hatású.
A hőterápia alkalmazása masszázs közben
Menjünk az elmélettől a gyakorlat felé. A klasszikus masszázs során nem kerülhetjük el a hőtermelést, azt a súrlódás hozza létre. A szövetek masszázs közbeni túlmelegedését a masszázsszerek megválasztása, állaga, összetétele és mennyisége, valamint a masszőr testhőmérséklete és maga a masszázsszoba is támogatja.
Használhatjuk a hő néhány helyi hatását, hogy a vendégnek nyújtott masszázs hatásosabb legyen. Hő alkalmazásával puhíthatjuk a szöveteket és felkészíthetjük a masszázsra. Ez azt jelenti, hogy a masszőr ugyanolyan erőfeszítéssel jobb eredményt ér el, vagy legalább ugyanazt a masszázs eredményt kevesebb erőfeszítéssel.
A masszírozott testrész felmelegítésének számos módja van a masszázs előtt. Ezek közül talán a legegyszerűbb, amit természetesen beépíthetünk a masszázsba, a felmelegített masszázsolaj használata. A profi szalonban ehhez olajmelegítőket használunk.
Sport vagy anticellulit masszázzsal a speciális masszázstermékek, például cellulit elleni krémek, olajok vagy melegítő emulziók használatakor keletkező vérkeringést és hőt tudjuk hasznosítani.
Másik lehetőség, különösen a hideg hónapokban, hogy növelje a vendég komfortérzetét, ugyanakkor gyorsabban felmelegítse testét és izmait, az elektromos melegítő alátét használata. Közvetlenül a merev izmokra helyezhetünk hőhordozót, akár tőzeget (5-ször jobban tartja a hőt, mint a víz), gélt vagy ásványi anyagot. Természetesen a hőhordozókat elő kell melegíteni.
A masszázsterápia érdekes eszköze a funkcionális krémek (Strongpower, Muay, Tigris balzsam) használata. Ezek a mentol és metil-szalicilát alapú keverékek először lehűtik a szövetet, ezáltal elnyomják a duzzanat kialakulását, majd hatékonyan serkentik és hosszabb ideig mélyen melegítik. Ezzel beindul naka gyógyulási és regenerációs folyamatok, valamint a fájdalomcsillapítás.
Terápia hő alkalmazásával
Egyes masszázs- és terápiatípusok közvetlenül a hő használatával működnek. A lávaköves masszázs, a moxa, melegítés infravörös fénnyel és a paraffinos pakolások számítanak a testbe juttatott hő pozitív hatásaira.
A hőterápiának is vannak ellenjavallatai
Sérülés, vérzés, duzzanat, bőrbetegség után 24 órával nem alkalmazzuk a hőterápiát. A hideg károsíthatja a legyengült vérkeringésű helyeket, a nyílt sebeket, a hidegre allergiásoknál sem használjuk.
A meleg vagy a hideg hatékony eszköz lehet a masszőr számára. Segítségükkel a masszázs nemcsak a masszírozott testrészen végezhető jobb eredménnyel, hanem összességében nagyobb haszonnal jár a vendég egészségére és immunitására nézve. Érdemes tehát megtanulni a hővel történő munkát, és beépíteni a masszázsfolyamatba.