A neuroszomatikus terápia és a gyógyítás holisztikus megközelítése
A biopszicho-szociális modell szerint régóta tudjuk, hogy az olyan biológiai tényezők, mint a fizikai egészség és a kondíció közvetlenül kapcsolódnak pszichológiai tényezőkhöz az érzelmi élmény vagy a mentális egészség szempontjából. Szerencsére van mód arra, hogy elengedjük azokat a múltbeli traumákat, amelyek fájdalmat és stagnálást okoznak az életünkben.
Az emberi egészség holisztikus megközelítése
A holisztikus megközelítés lényegét már Arisztotelész is megragadta, akinek nevéhez fűződik az a kijelentés, hogy „Az egész több, mint a részeinek összege “. A holisztikus vagy átfogó szemlélet azt az elméletet hirdeti, hogy ha valaki valóban meg akar gyógyulni betegség esetén az emberi lét három szintjén kell dolgoznia: a lélek, az elme és a test.
A holisztikus megközelítés az egyensúlyra épül, és azt állítja, hogy minden betegség a pszichéből ered, ezért igyekszik olyan megoldást találni, amely a betegség okát is figyelembe veszi.
A gyakorlatban a holisztikus megközelítést alkalmazva a beteg mint egész, a lény mindig fontosabb, mint maga a betegség. A terapeuta az ember életének minden területével foglalkozik, és a kezelés magában foglalja a betegség okának megszüntetését, nem csak a tünetek enyhítését. Az egyik alapelv az egyén öngyógyító képességeinek felhasználása.
Szomatikus terápia
A szomatizálás megtestesülést jelent. Ez azt jelzi, hogy ezen a területen a páciens pszichéjének fizikai, szomatikus oldaláról való megnyilvánulásával fogunk foglalkozni.
Laikus kifejezéssel élve, ha fáj a háta, akkor kényelmetlenül, idegesen érzi magát, és nincs kedve a szokásos kedvenc tevékenységeihez. Ez természetes reakció. És ha nehéz pszichikai időszakon megy keresztül, vagy valamilyen pszichés traumát él át, hol tárolódnak ezek a pszichológiai blokkok? Mindegyiket teherként hordozzuk a testünkben.
Testünk a szó szoros értelmében olyan, mint a feldolgozatlan és elfojtott érzelmek és érzések raktára. Így a szomatikus terápia a test és az elme kapcsolatára összpontosít. A múlt traumáinak gyógyítása lehetővé teszi az ember számára, hogy előre lépjen, és könnyebben kezelje a jövőbeli problémákat.
A terapeuta segítségével különféle gyakorlatokon és technikákon mehet keresztül, amelyek segítségével jobban megismerheti testét és annak érzéseit. Ez magában foglalja, hogy észreveszi, hogyan érzi magát a teste bizonyos helyzetekben, összpontosítson a légzésére, finom mozdulatokkal oldja fel a feszültséget és az elakadt energiát, vagy földelő gyakorlatokat, amelyek visszahozzák a jelen pillanatba.
A szomatikus terápia többféle típusa létezik. Ez a neuroszomatikus terápia az idegrendszerben, a csontrendszerben és a lágyszövetekben a feszültség és fizikai fájdalom rejtett forrásainak azonosítására összpontosít.
A nőknél gyakran vannak blokkok és pangó energia a csípőízületek területén. Létezik azonban hatékony megoldás erre a problémára, amely a csípőízületek "nyitására" szolgáló jógagyakorlatok.
Az érzelmi blokkok szinte bárhol megnyilvánulhatnak a fizikai testben, csak helyesen kell azonosítani és kiküszöbölni őket gyakorlatokkal és manuális technikákkal. Ez az oka annak is, hogy a masszázs az egyik legrégebbi gyógyászati eljárás a történelem előtti idők óta. Mélyrehatóan kezelhetjük vele a testet és az elmét.