Amikor a fájdalom ülni sem enged: piriformis szindróma
A körte alakú izom (musculus piriformis) a medencében, az ülőizmok alatti mélyebb rétegben található. Ez az izom a csípőízület külső forgatói közé tartozik, a csípőízület szinte minden mozgásáért felelős. Az ülőideg (nervus ischiadicus) a piriformis izom közelében fut, és ez a kombináció okozza a piriformis szindrómának nevezett állapotot.
Sindromul piriform
Ha a piriformis izom túlságosan megfeszül, vagy valamilyen okból begörcsöl, az ülőideget kezdi nyomni, ami bizsergést és fájdalmat okoz a csípőben, a hát alsó részén, a comb hátsó részén, a térdben és a vádliban.
Ezt a szindrómát először 1928-ban írták le, és ma is főként a tipikus tünetek és a klinikai vizsgálat határozza meg, aminek az a feladata, hogy megkülönböztesse más, hasonló módon megnyilvánuló egészségügyi problémáktól, például az ülőideg kiemelkedéssel történő irritációjától. az intervertebralis lemezről. Ez az oka annak is, hogy a piriformis izom szindrómát pseudosciaticának is nevezik.
Miért jön létre?
Több oka is lehet annak, hogy a körte alakú izom túlfeszül, például az alsó végtag sérülése után, különösen az ízületek területén, ami a mozgási rutin megváltozásához vezet. Továbbá vannak helytelen mozgási szokások, mint például a keresztbe tett lábbal ülve vagy a nadrág hátsó zsebében tárolt tárgyakon (pénztárca, iratok), műtét utáni állapotok és anatómiai hajlamok.
Az esetek mintegy 11%-ában az ülőideg kettészeli a piriformis izom hasát, ráadásul maga az ülőideg is két részre ágazódhat, és körülveheti az izmot. Ez az anatómiai elrendezés ritkább, de növeli a szindróma kialakulásának valószínűségét. A medence eltérő szöge miatt a szindróma gyakrabban érinti a nőket, mint a férfiakat.
A kockázati tényezők közé tartozik a kórosan hipertrófiás izmok az érintett területen, az ágyéki hiperlordózis, a nehéz súlyok hordozása, a futással és ugrással járó sportok, a hosszan tartó ülés (ülő foglalkozás), a végtagok különböző hosszúsága, az izomgyengeség, az elhízás, az ágyéki és deréktáji gerincproblémák és így tovább.
Mit tegyünk vele?
Ha bizsergést vagy fájdalmat érez az ülőizomzat területén és a csípőízületek mozgásakor, vagy ha a fájdalom már a hát alsó részén vagy a comb hátsó részén, a térdben és a vádliban jelentkezik, a fájdalom hosszan tartó ülés, lépcsőn felfelé menet, futni, ugrálás vagy nagyobb teher cipelése után jelentkezik, itt az ideje orvoshoz vagy gyógytornászhoz fordulni.
Első lépésként meg kell különböztetni, hogy piriformis izom-szindrómáról vagy porckorong prolapsusról van szó, ami gyakoribb probléma. Ha a piriformis izom összehúzódik, megváltozott aktivitása sok más izmot is érint, pl. ülőizom, combizom (iliopsoas), négyszögű ágyéki izom (m. quadratum lumborum) vagy erector spinae.
Emiatt a körte alakú izomszindrómához egyéb kellemetlenségek is társulhatnak, és helytelen mozgásmintázatok alakulnak ki az érintett személynél.
Akut, fájdalmas stádiumban pihenés, az érintett terület hűtése, gyulladás kezelése, vagy egyéb, orvos vagy gyógytornász által javasolt terápiás eljárás javasolt. A krónikus fázisban áttérünk száraz melegre, fürdőzésre, masszázsra és mobilizációs technikákra, a kezelőorvos vagy gyógytornász javaslata alapján ismét alkalmazható nyújtás, ultrahang vagy elektroterápia.