Hogyan kezeljük a "befagyott" vállat otthon?

2024.6.4.Fitt és menőOvasás 10 perc

Sokan tapasztaltuk már a merev vagy „fagyott” váll érzését, amelyet fájdalom és mozgáskorlátozottság kísér. Mi az oka ennek a kellemetlen állapotnak? A cikkben a professzionális definíción kívül megismerheti azokat a módszereket is, amelyek által otthon segíthet magán a váll területén jelentkező fájdalom esetén.

A vállfájásnak többféle oka lehet

Humeroscapularis periarthropathia

A PHS (periarthritis humeroscapularis) vagy humeroscapularis periarthropathia a vállízület és a körülötte lévő lágyrészek betegségeinek gyűjtőneve, ami fájdalmas mozgáskorlátozáshoz vezet. Az ilyen diagnózisban szenvedő betegeknek gyakran problémáik vannak a szokásos napi tevékenységekkel, például az öltözködéssel vagy a fogmosással.

Ezek közé tartozik a tapadó kapszulitisz (az úgynevezett befagyott váll szindróma) vagy a váll körüli kapszula gyulladása. Az izmok megmerevednek, amit gyakran a véráramlás hiánya vagy a mozgás fokozatos korlátozásával járó huzat okoz. Felmerülhet az artroszkópia utáni nem kellően bemelegített váll miatt is.

Egy másik diagnózis a szubakromiális bursitis, a bursa összenyomódása a lapocka alatt (acromion) és az ezt követő gyulladás.

Ha pedig a forgómandzsetta íngyulladása (ún. ínhüvelygyulladás) lép fel, ami az ín megfeszülése vagy szakadása esetén következik be, akkor rotátorköpeny-szindrómáról beszélünk. A forgó mandzsetta négy izomból áll, amelyek feladata a váll mozgatása és stabilizálása: a lapocka alatti izomból (m. subscapularis), a supraspinatus izomból (m. supraspinatus), az infraspinatus izomból (m. infraspinatus) és a kis kerek izomból (m. teres minor).

A befagyott váll diagnózisa

Több vizsgálatot ismerünk a váll differenciáldiagnózisára. A rotátor mandzsetta elváltozása például a "Cyriax fájdalmas ívének" egyszerű vizsgálatával diagnosztizálható.

Megkérjük a pácienst, hogy a vállízületben végezzen maximális abdukciót (abdukciót). Normál körülmények között ezt a mozdulatot 180°-os magasságig, azaz addig a pozícióig, ahol a keze a feje fölött van, fájdalommentesen tudja elvégezni.

Ha a mozgást 30°-ig fájdalom kíséri, akkor a tövis feletti izom (m. supraspinatus) károsodásáról van szó. A 30°-tól 60°-ig terjedő fájdalom a szubakromiális bursával, 60°-tól 120°-ig a rotátor mandzsettával kapcsolatos problémát jelez, ha pedig a fájdalom 120° felett van, akkor az acromioclavicularis ízület érintett.

A leeső kéz tesztet a rotátor mandzsetta részleges vagy teljes szakadásának megkülönböztetésére használják. A passzív abdukció elvégzése után (a beteg karját abdukcióba emeljük) 90°-ig hagyjuk szabadon leesni, ha pedig leesik és a beteg nem tudja megtartani, akkor teljes szakadásról van szó.

A befagyott vállat otthon is bemelegíthetjük

Hogyan lehet oldani a befagyott vállat otthon?

A gyakorlatban gyakran találkozunk hasonló esetekkel. Ezeket a betegségeket fizikoterápia, kinezioterápia és manuális technikák kombinációjával kezeljük. De ma beszéljünk arról, hogyan edzheti a vállát otthon.

Kezdésként a szerkezetek bemelegítéséhez és ellazításához használhatunk olyan gyakorlatot, amely az alábbiak szerint néz ki. Állva és enyhén előrehajolva támasztjuk egészséges végtagunkat például az asztalra, és tartsunk súlyt az érintett végtagba (ez lehet egy üveg víz is). Ebben a fázisban a végtagot szabadon lógva hagyjuk, a vállízület feje a súly és a gravitáció hatására kiszabadul az aljzatból.

Enyhe előre-hátra mozdulatokat, vagy fekvő nyolcasokat végzünk. Ezt követően ezt a mozdulatot kombináljuk a teljes váll és lapocka körítésével. Természetesen a környező izmokra is gondolunk, így ellazítjuk a mellizmokat: állva keresztbe tesszük a karunkat, tenyerünket például az ajtókeretnek támasztjuk, testünket pedig a másik oldalra fordítjuk, miközben kellemes érzést keltünk nyújtással a mellizmokban.

Használhatjuk az antigravitációs relaxációs (AGR) módszert is, ha hanyatt fekve szabadon engedjük le a végtagot az ágy feletti támaszba. Ezt az izomcsoportot a vállal együtt masszírozzuk szúrós labdával, masszírozópisztollyal vagy kezünkkel.

A vállízület hatótávolságának növelése érdekében bot vagy törölköző segítségével hajlítást (hajlítás) és nyújtást (nyújtást) gyakorolunk. Megragadjuk a segédeszközt a váll szélességében, és olyan magasra emeljük, amennyire elengedi. Ugyanez a helyzet azzal, hogy a törülközőt a hátunk mögött tartjuk.

A törölközőt függőlegesen a hátunk mögött tarthatjuk, a másikat pedig egyik kezünkkel felhúzhatjuk.

Az izometrikus gyakorlatok alkalmasak az izmok erősítésére, az overball pedig segítségünkre lesz. Állás közben kinyújtott karral tenyerünkkel a falhoz nyomjuk, néhány másodpercig tartjuk a feszültséget, majd elengedjük. Újabb gyakorlat következik, a tenyérrel egymáshoz nyomva az overballt. Ez a gyakorlat úgy néz ki, mintha "imádkoznánk", könyökünk vízszintes a talajhoz képest, egyenesek vagyunk és ügyelünk arra, hogy nyomás közben ne emeljük fel a vállunkat.

Erősítő gumit is használhatunk, amikor álló karral nyújtózunk. Jó tükör elé állni, hogy ellenőrizhessük a helytelen mozgási szokásokat, mert ez csökkenti a gyakorlat eredményességét.

Ez csak néhány példa volt a hatékony gyakorlatokra a vállöv izmainak ellazítására, nyújtására és erősítésére. Ha időt szán a rendszeres testmozgásra, vállai biztosan megjutalmazzák a problémamentes működést.

Inspirálta Önt a cikk valami újra, de nincs meg hozzá a szükséges felszerelése?
[blue_block_text]

Hozzászólások a cikkhez 0

Legyen Ön az első, aki hozzászól.