Hogyan tanulnak masszírozni a látássérült masszőrök?

2025.3.31.A masszőr életeOvasás 10 perc

Néhányan már az általános iskolában döntöttünk a masszázs mellett, mások csak érettebb korukban. De mindannyian tudjuk, hogy a masszőrnek a fizikai és a pszichológiai előfeltételeken túl sok elmélet és gyakorlat elsajátítása is szükséges. A tanfolyam résztvevői filmre veszik a masszázs folyamatát, hogy szükség esetén otthon is megnézhessék a videót. De mi van, ha egyáltalán nem nézhetnénk? Ma többet fogunk beszélni arról a helyről, ahol a látássérültek masszírozni tanulnak, és azokról az emberekről, akik kísérik őket ezen az úton.

A látássérült masszőrök képzése

Ružena Koubeková 38 éven át tanított a Látássérültek Rehabilitációs Központjában (Lőcse, Szlovákia), és a kezei szó szerint vezették a központ több száz látássérült ügyfelét a masszírozás művészetéhez. Szívesen osztotta meg velünk az információkat és a látássérült masszőrök oktatásában szerzett sokéves tapasztalatát.

Felnőtt látássérült masszőrök oktatása

Szlovákiában a 80-as évek óta folyik a látássérült masszőrök oktatása felnőtt ügyfeleknek szánt átképző tanfolyamok formájában, és ugyanazok a változások érintették, mint amilyenekkel a klasszikus masszőriskolákat az elmúlt években tapasztalták, amikor akkreditált tanfolyamokon tanítottak masszőröket (változás szabadszakmának sportmasszőr, utolsónak pedig wellness dolgozó – masszázsszolgáltatások kapcsolódó vállalkozási lehetőséggel).

Az egészségügyi szakközépiskolai végzettségű masszőrökre és sportmasszőrökre (később wellness dolgozókra) való felosztással megszűnt a kórházi gyakorlat elvégzésének lehetősége is, és a leendő látássérült masszőröknek be kell érniük diáktársukkal, esetleg a Központ tanárai és alkalmazottak a tanfolyam során, valamint családtagjaik és ismerőseik, amikor masszázstechnikákat gyakorolnak.

Vizsgák a tanfolyam megkezdése előtt

A „Wellness dolgozó – masszázsszolgáltatás – látássérülteknek” oktatási programba való bekapcsolódás feltétele a felvételi vizsga letétele. Több részből áll, például kézügyességi és érintési tesztből: a jelölt gyurmából vagy drótból modellez, hogy megnézze, van-e térbeli fantáziája, tud-e eligazodni az emberi test izomzatában. Az érintés finomsága bebizonyosodik, ha egy kis pénzérmét keresünk a takaró és hasonlók alatt. És természetesen a jelentkezőket motivációjukról, a masszázstanfolyam választásának okáról, anatómiai és élettani ismereteiről is kérdezik.

Ki tudja, hogy a rendszeres akkreditált tanfolyamon részt vevő látó jelentkezők hogyan boldogulnának ezekben a felvételiben?

A látássérült jelentkezőket egyénileg keresik meg. Egyeseknek (főleg hirtelen látásromlás vagy súlyos látásromlás után) szakmai tanfolyam választása előtt át kell menniük az „Alapvető szociális rehabilitáció” programon, ahol megtanulnak önállóan mozogni, Braille-írással olvasni és írni, tájékozódni jogaikban és kötelezettségeikben és gyakorolja a szociális készségeket, dolgozzon tiflotechnikával és hasonlókkal.

Koubeková asszony, azt kérdezem, amire valószínűleg minden masszázstanfolyamon végző kíváncsi lenne: Hogyan tanítja meg a masszázs gyakorlati oldalát, amikor szó szerint nem tudja megmutatni a hallgatóknak?

A jó elméleti alapozás elengedhetetlen. Mivel különböző korosztályú, különböző iskolai végzettségű és szakmájú ügyfelekkel találkoztam, az alapoktól kezdtük. Az egyes testrészek leírása, például az egyes ujjak nevének tisztázása, az általuk tapintott csontváz modellek részletesen, izommodellek és természetesen az izmok tapintása saját testükön vagy az oktatás más résztvevőin.

Ennek az alapnak az elsajátítása nélkül nem lehetett elkezdeni az egyes szervrendszerek leírását vagy magát a masszázs gyakorlatát. A talán nem annyira korlátozott, mint más oktatási lehetőségek, memória- és képzelőerő-igények miatt nem lehetséges, hogy ez az oktatás csak 32 napig tartson, mint egy szokásos akkreditált masszázs tanfolyam.

De ki merem jelenteni, hogy ennek köszönhetően mélyebb és kiterjedtebb tudással rendelkeznek a végzőseink, és csak rajtuk múlik, hogyan tudják ezt a gyakorlatba átültetni.

Az elméleti ismereteket és a masszázs eljárás részletes leírását felhasználjuk a gyakorlati masszázsképzéshez, valamint a hallgató érintéssel követi a tanár kezét, szó szerint masszírozva vele. A munka kiscsoportokban történik, a masszázsokat nemcsak a tanításon belül, hanem annak befejezése után is megismétlik a személyzet felügyelete mellett. A készségeket folyamatosan gyakorolni és ismételni kell.

Látássérült masszőrök a lőcsei Rehabilitációs Központban

Az így felkészült látássérült masszőrök be mernek lépni a gyakorlatba?

Természetesen. Ha vállalkozást akarnak indítani, a szakmai alkalmasság igazolása ugyanúgy vonatkozik rájuk, mint a rendszeres tanfolyami résztvevőkre. Pályakezdőink leggyakrabban egészségügyi és wellness létesítményekben, szállodákban és masszázsszalonokban helyezkednek el, hogy tapasztalatot szerezzenek az emberekkel való foglalkozás során.

Előfordul, hogy olyan ügyfelek is elvégzik a tanfolyamot, akiknek nincs ambíciójuk a masszázsból megélni, de szeretnék tudásukat, készségeiket bővíteni, vagy családjukat a masszázsban segíteni. Voltak olyan esetek is, amikor a masszőr látása megromlott, vagy több éve nem gyakorolja a masszírozást, és úgymond "felfrissíteni" jött hozzánk.

Sokan járnak kiegészítő masszázs tanfolyamokra, leggyakrabban reflex talpmasszázsra (ahol kiválóan kihasználják az ujjak érintését és érzékenységét), mézes masszázst vagy akár lávaköveket. Akiknek a látás maradványai megengedték, sikeresen folytatták tanulmányaikat a gyógytorna szakon.

Vajon a látássérült masszőrök is küzdenek a szokásos masszázs tanfolyamokhoz hasonló helyzetekkel?

Biztosan A tanfolyam elején félénkek, és van, akinek gondja van a vetkőzéssel. Néha nem akarnak annyit tanulni, és azt kérdezik, hogy "minek ez nekem?" És azt is tisztáznunk kell egyesek számára, hogy irreális elvárásuk, hogy csak karcsú 18 évesek járjanak masszázsra Felkészítjük őket a vendégkör sokszínűségére és mindenekelőtt arra, hogy a masszírozás nem csak fizikailag, hanem szellemileg megterhelő emberekkel végzett munka is.

Nos, ahogy a normál látású embereknél, nálunk is vannak olyan masszőrök, akiket megajándékoztak képességekkel, emberekkel való kapcsolattartással, az emberi test működése iránti érdeklődéssel és segíteni akarással, és nagyon várják a jövőjüket. szakmát, és megtalálják benne hasznosságukat és értelmüket az életben.

Gyakorlatom során azonban egy sajátossággal is találkoztam, különösen a már vakon születettekre jellemző. Másként érzékelik a világot, és egy be nem jelentett érintés, ha nem szólítja meg őket először, és nem figyelmezteti őket, hogy megérinti őket, negatívan és elutasítóan érzékelik. Úgy képzelhetjük el, mint egy pimasz pillantást, amitől kényelmetlenül érezzük magunkat, és amellyel egyesek tudják, hogyan sérthetik meg az intim zónánkat. A látássérültek ilyen módon érzékelhetnek egy előre be nem jelentett érintést, még akkor is, ha jó szándékkal érintjük meg.

Akik nem adják fel

A masszírozás megtanulása, ha valóban érdekel, és megvan bennünk, egy tanulással teli utazás. Új információk, új készségek, új barátok, új helyzetek és emberekkel való munka. Nem hiába mondják, hogy minden masszázs egyedi.

Ha azt képzeli, hogy mindezt látási fogyatékkal éli át, akkor le kell vennie a képzeletbeli kalapját. A látássérült masszőr útjára lépéshez nagy bátorság kell, elvégre a testtel, az emberekkel és az energiával való munka. És nem kisebb elismerés illeti azokat, akik évek óta fáradhatatlanul a fogyatékkal élőknek szentelik magukat, életkedvüket, új tanulási és megtapasztalási vágyukat serkentik, nemcsak tanáraik, hanem pszichológusaik, szülők és barátok is.

Köszönjük Ružena Koubekovának az érdekes információkat és a segítő közvetítést a lőcsei (Szlovákia) Látássérültek Rehabilitációs Központjának igazgatójának, PaedDr. Milan Richtarčíknak. A központnak, dolgozóinak és az ügyfeleinek problémamentes működést és további sok sikeres képzést kívánunk.

Inspirálta Önt a cikk valami újra, de nincs meg hozzá a szükséges felszerelése?
[blue_block_text]

Hozzászólások a cikkhez 0

Legyen Ön az első, aki hozzászól.