Hogyan védekezhet, ha a masszőrnek a saját empátiája káros?

2024.7.16.A masszőr életeOvasás 10 perc

Az empátia szó görög eredetű, és valószínűleg az együttérzés kifejezés írja le a legjobban. Az empátia megtalálható azon tulajdonságok felsorolásában, amelyek elengedhetetlenek a jó masszőr számára. De tudta, hogy a túlzottan kifejlett empátia árthat is a masszőrnek?

Az empátia az együttérzés képességét jelenti

Határozzuk be az empátiát

Emlékszik, amikor az Avatar című filmben felhangzott a „Látlak” üdvözlet? A szóban forgó személy azt akarta mondani, hogy érzékeli az ember belsőjét, ismeri őt, megérti szavait, érzéseit és gondolatait, elfogadja olyannak, amilyen. Valószínűleg ez a legpontosabb meghatározása az empatikus személy kifejezésnek.

A görög empatheia szó két szóból áll: em (belül) és pathos (érzés, szenvedés). Az empatikus ember bele tudja magát képzelni a másik ember helyébe, annak érzéseivel, gondjaival, örömeivel együtt.

Egy képesség különböző formái

Masszírozott már olyan embert, akinek fájt a feje, és megkönnyebbült, de miatta megfájdult az Ön feje? Talán kifejlett a szomatikus empátia képessége.

Szomatikus empátia
Ez a test fizikai válasza a másik ember tapasztalataira, amely közvetlenül nem érint bennünket, de ha meghallgatjuk az aggodalmait, vagy gondolunk rájuk, fejfájást vagy hasfájást kaphatunk. Ez átvitel a fizikai síkon. Természetesen ez pozitív értelemben is megnyilvánul, a másik ember örömének érzése testileg felfrissít és jobban is érezzük magunkat.

Affektív empátia
Képesek vagyunk megérteni és megosztani a másik ember érzelmeit, megértjük, mit érez, és együtt tudunk érezni tapasztalataival. Aggódunk mások problémái miatt, hajlandóak vagyunk meghallgatni és közösen keresni a megoldásokat.

Kognitív empátia
Tisztában vagyunk a másik ember motivációjával, perspektívájával, a másik ember szemével tudjuk nézni a dolgokat, megértjük, mit érez és miért érez így. Azt is jól sejthetjük, hogyan reagál majd az illető, akár szóban, akár tettekkel.

Az empátia fontos a masszázsban

Hogy érzi magát ma?
Itt vagyok.
Miben segíthetek?
Közösen kiderítjük, hol a probléma, és jobb lesz.
Ó, nos, megismétlem, hogy biztosan megértsük egymást.

Törődik a vendégeivel és őszintén mond ilyen mondatokat? Akkor minden rendben van az empátiájával.

Az empátia képessége, az érzések érzékelése, sőt, az aktív meghallgatásra való hajlandóság, és megtudja, mire van szüksége az embernek, hogy jobban érezze magát, valóban kulcsfontosságú a masszőr munkájában.

Bár kutatások szerint a nők empatikusabbak, mint a férfiak, éppen a masszázs területén találkozhatunk azzal, hogy mindkét nemnél a veleszületett mértékű empátia mellett fejlettebb ez a képessége, mint az átlagpopuláció.

Ez megmagyarázhatja azt a rejtélyt, hogy miért nem elég a jó masszázstechnika, és miért özönlenek az emberek bizonyos masszázsterapeutákhoz. Az empátia képessége, az az érzés, hogy elfogadnak, észlelnek, tisztelnek, és hogy valaki megérti Önt, és pontosan olyan mértékben hajlandó segíteni, ahogyan szeretné, az kelti a bizalom érzését, és vonzza az embereket a masszázs praxisába.

Fejleszteni, de védekezni

Az empátia fejleszthető az új emberekkel való találkozással, beszélgetéssel, az előítéletek újraértékelésével, az aktív hallgatás gyakorlásával vagy például az élettörténetek olvasásával és az ezekre való reflektálással. Az empátiát bizonyos értelemben kíváncsiságnak is nevezhetjük.

Ha tudatában van annak, hogy mások másképp érzékelhetik és tapasztalhatják a világot, kíváncsi arra, hogyan érzékelik és tapasztalják azt, és hajlandó vagy tiszteletben tartani ezt az eltérő nézőpontot, akkor egész életében fejleszti az empátiáját.

Rosszabb, ha öntudatlanul is magunkra vesszük vendégeink nehézségeit, problémáit. Különösen a szomatikus vagy affektív típusú empátia esetén fennáll annak a veszélye, hogy fizikailag vagy mentálisan rosszabbul érezzük magunkat objektív okok nélkül. Semmi negatív nem történt az életünkben, mégis rosszul érezzük magunkat. Átvettük a vendégeink negatívumokkal teli hátizsákját.

A víz segít lemosni a fáradtságot a testről

A masszőrök gyakran nem tudják, hogyan kezeljék ezt a helyzetet, ez váratlanul éri őket. A masszőr munka többnyire jutalommal végződik az elégedett vendég formájában, és ha ez az érzés átkerül a masszőrre, akkor nincs mit oldani.

Jó megtanulni felismerni a közelgő fizikai vagy érzelmi kimerültséget, és tudni, hogyan kell továbblépni annak érdekében, hogy visszanyerje az energiáját, és az érzelmeket saját és mások szerint csoportosítsa.

Milyen stratégiák segíthetnek?

1. Öntudat
Próbálja objektíven elemezni azt a helyzetet, amely megfosztotta az erejétől: "Van okom arra, hogy így érezzem, vagy valaki más érzelmeire reagálok?"

Szánjon időt az introspektív tevékenységekre, például a meditációra vagy a naplóírásra, valamint a rendszeres önreflexióra, hogy jobban megértse érzelmi mintáit, a stresszes helyzetekre adott tipikus reakcióit. Ezután könnyebben meg tudja majd különböztetni őket azoktól az érzelmektől, amelyeket akaratlanul is átvett valakitől.

2. Fizikai lehorgonyzás
Koncentráljon a testére és a légzésére. Gyakoroljon tisztító rituálékat és földelési technikákat, mint például séta a természetben, mezítláb való séta, úszás vagy gázolás a vízben, munka a kertben, tárgyak érintése a felületük, állaguk és tulajdonságaik tudatában (például kavics vagy kedvenc féldrágakő a tenyere).

Szánjon időt olyan tevékenységekre, amelyek segítenek "visszaállítani" érzelmeit (pl. zuhanyzás, légzőgyakorlatok).

3. Érzelmi határok
Képzeljen el maga körül védőbuborékot vagy pajzsot, vagy a lábadból a talajba növő gyökereket, amelyeken keresztül a negatív energia távozik. Tanuljon meg nemet mondani olyan helyzetekben, amelyek nagyon kimerítenék. Gyakorolja az asszertivitást.

4. Szabadidős tevékenységek
Válasszon olyan hobbit, amely kielégíti Önt. Ez lehet rajzolás, hangszeren való játék, olvasás, sport, agyaggal való munka vagy kisállattal végzett tevékenységek. Az a fontos, hogy teljesen felszívják, így kitisztíthatja a fejét és újra önmaga lehet.

Itt is meg kell találni, hogy melyik stratégia vagy azok kombinációja illik a legjobban Önhöz, és rá kell jönnie, hogy ezeket gyakorolnia kell. Tanuljon az érzelmileg túlterhelt helyzetekből, és kerülje el őket a jövőben.

Legyen empatikus, a masszőr nem nélkülözheti ezt a képességét. De ne felejtse el az egészséges határokat, és ne hagyja, hogy az empátia másik oldala elvonja az energiáját.

Inspirálta Önt a cikk valami újra, de nincs meg hozzá a szükséges felszerelése?
[blue_block_text]

Hozzászólások a cikkhez 0

Legyen Ön az első, aki hozzászól.