Láb-illetve sarokfájástól szenved? A sarkantyú lehet az oka
Túlterhelés vagy sérülés esetén a sarok területén úgynevezett sarkantyú képződhet, ami kellemetlen, fájdalmas állapot, amely megnehezíti az ember napi járását és működését. Mi áll ezen kellemetlen diagnózis felbukkanása mögött, és hogyan lehet ellene harcolni?
A sarkantyú etiológiája
A talpi sarkantyú (calcar calcanei) a láb szalagos apparátusának túlterhelésének eredménye azon a területen, ahol a sarokcsont tapad. Okozhatja a láb ismétlődő és tartós terhelése (futás, hosszú állás, kemény felületen való járás), nem megfelelő lábbeli (kemény talp, keskeny orr), poszttraumás lábsérülés vagy Achilles ín, reumás betegségek vagy lábdeformitások (lúdtalp, besüppedt keresztboltozat stb.) következtében. A kockázati csoport elsősorban az elhízott emberek, aktív futók vagy a joggerek.
A talpi sarkantyú kialakulásának folyamata a szövet elégtelen oxigénellátása esetén indul be, ami korlátozza a tápanyagellátást és a salakanyagok eltávolítását az érintett területről, és kémiai gyulladást (a lágyszövetek elégtelen táplálkozásából eredő gyulladást) okoz. Nagyon lassú meszesedés és kóros csontnövekedés lép fel az érintett területen.
Plantar fasciitis
Maga a sarokban lévő növekedés azonban nem a fájdalom elsődleges kiváltója. A talpi fasciitis reakciójaként alakul ki, amelyet a sarokfájdalom jellemez a teherviselő tevékenységek során.
A talpi fascia erős ínszerű szerkezet, amely összeköti a sarkot (calcaneust) a lábfej elülső részén található lábközépcsontokkal. Szinte mindig feszültség alatt van, dinamikus vagy statikus.
A sarkantyú később a test túlterhelésének kompenzációs mechanizmusaként jön létre. Idővel a plantáris fascia túlzott irritációja és stressze mikrotraumákhoz vezethet, amelyek a rostok krónikus degenerációját eredményezik.
Diagnózis és kezelés
Az aszpekció szerinti (kinézet) diagnosztizálás során a gyulladás, duzzanat vagy bőrpír látható jeleit észleljük. A diagnózis pontos megállapításához leggyakrabban képalkotó vizsgálatokat alkalmazunk röntgen formájában, de a környező szövetek károsodásának gyanúja esetén sem kizárt az MRI vagy ultrahangos vizsgálat sem.
A talpi fasciitisben szenvedő betegek hirtelen, éles fájdalomra panaszkodnak a lábfej közepén vagy a sarokrészen, reggelente maximális intenzitással, és járás közben súlyosbodnak. Azonban egész nap enyhe, tompa fájdalomként is érezhetik. A vizsgálat során a fájdalom a nagylábujj passzív kiterjesztésével fokozódik. A talpi fascia gyakran lerövidül, és a fájdalom a lábujjakba sugárzik.
A sarkantyúk fizioterápiájának célja a fájdalom enyhítése és az ízület mozgékonyságának javítása. Különböző technikák kombinációját alkalmazzák, mint például a masszázs (fájdalomcsillapítás és a vérkeringés javítása), a torna (az izmok erősítése és az ízületek stabilitásának javítása), a kineziotaping vagy a fizikoterápia elemei.
Az ultrahang, a lézer, a krioterápia vagy a lökéshullám szintén pozitív hatással van erre az állapotra. A plantáris fasciitis műtétét általában nem veszik fontolóra, amíg a konzervatív kezelést alaposan követik, általában csak akkor, ha a tünetek több mint 6 hónapig fennállnak.