Masszázs, mint a visszerek kialakulásának megelőzése
Visszerei vannak? Vagy még nincsenek? Statisztikailag 1:1 esélye van arra, hogy találkozzon ezzel a problémával és az életkor előrehaladtával ennek az esélye egyre nő. Mit tehetünk a visszér kialakulásának csökkentése érdekében és milyen helyet foglal a masszázs a megelőzésben?
A visszerek kialakulásának veszélye
A szív- és az érrendszeri betegségek nagyon gyakoriak Közép-Európában. Ide tartozik az érbetegség, a varix, az úgynevezett visszér. A statisztikák szerint ez a probléma a lakosság több mint a felét érinti, gyakoribb a nőknél és mindkét nemnél súlyosbodik az életkor előrehaladtával.
A vénák felelősek azért, hogy az oxigénmentes vért visszajuttassák a szívbe. Ezért a szívhez hasonlóan billentyűkkel vannak felszerelve, amelyek nem engedik vissza a kilökődött vért, hanem biztosítják, hogy az a szív felé haladjon. A vénák fala és a billentyűk azonban meggyengülhetnek, a vér egy része visszakerül a vénába, kidudorodásokat és léggömböket hoz létre a vénában. A nem áramló vér megsűrűsödik, trombózis és gyulladás alakulhat ki. Az alsó végtagok vénái a leginkább terheltek, épp ott találkozunk leggyakrabban a visszér problémájával.
Fáj, ég, megdagad
Figyelmeztető jelek a seprűvénák, dudorok és a bőrfelület alatti erek elszíneződése sötétkéktől liláig, néha egészen zöldes színűig. Előfordulhat azonban, hogy a visszér nem látszik a bőr alatt, a probléma mélyebben is lehet.
Gyakran ehhez társul a nehéz és nyugtalan lábak érzése, duzzanatok, különösen a boka és a vádli tájékán, valamint a lábak lüktetése és égő érzése, vádli görcsök és a vénák körüli fájdalom.
Ha problémái vannak az ereivel és jelentős hőmérséklet-különbséget észlel az alsó végtagjai között, ne habozzon orvoshoz fordulni. Ez arra utalhat, hogy a vénát vérrög tömítette el.
A visszér kialakulásának kockázati tényezői közé tartoznak:
- életkor
- örökletes hajlam
- nem - a női test vénái hajlamosabbak a legyengülésre
- gyakori hosszú ideig tartó állás vagy ülés pozíció váltás nélkül (bizonyos típusú munkavégzésnél)
- túlsúly és elhízás
- terhesség és menopauza - a babahordozás és a hormonális változások gyakran okozzák a vénák duzzadását és gyengülését
Mit tehetünk, hogy elkerüljük őket?
A megszokott kifejezést használjuk, de a visszér kialakulásának megakadályozása az egészséges életmód. A változatos étrend, a mozgás, a megfelelő alvás és folyadékbevitel, az alkohol és a dohányzás elkerülése nemcsak a vénák egészségét, hanem az egész szervezet egészségét is biztosítja.
Folyadékbevitel
Fontos a vérsűrűség szempontjából. A jól hidratált szervezetben a vér gond nélkül áramlik és könnyebben nyomódik a vénákon keresztül a szív felé.
A fizikai aktivitás
A rendszeres mozgás és a könnyű, valamint a közepes nehézségű tevékenységek különösen alkalmasak. Fontolja meg a nagyon nehéz tevékenységeket, például a nehéz túrákat vagy a súlyzós edzést, ha vénás problémái vannak, vagy ha a családjában előfordult a visszér.
Az egészséges testsúly megőrzése
Túlsúly és elhízás esetén az alsó végtagok túlterheltek, mert hosszabb ideig nagyobb terhelést kell viselniük. Az elhízás kockázatokkal jár a vénák gyengülése formájában a nem megfelelő, alacsony rosttartalmú és nagy mennyiségű zsíros étrend miatt. Bővítse étrendjét hajdinával. Magas a rutin aránya, ami kedvezően befolyásolja az erek állapotát.
Megfelelő ruházat és lábbeli
A szűk, rugalmatlan nadrág és a magassarkú a visszér kialakulásának rövidített ideje. Csak alkalmanként viselje őket. Ez a férfiakra is vonatkozik, a keskeny és kemény, rugalmatlan talpú cipők ugyanolyan károsak. A megfelelő sarok legfeljebb 3 cm magas.
A lábak pozicionálása
Ha lábai fáradtak, helyezze azokat a szív szintje fölé. Ez elősegíti, hogy a vérkeringés könnyebben juttassa a vért az alsó végtagokból a szívbe.
Hideg vizes fürdő
Este zuhanyozza le lábait hideg vízzel. Főleg nyáron, amikor a magas hőmérséklet kitágítja az ereket, és jobban megdagad a test. A lábunkat bokától térdig zuhanyozzuk le hideg vízzel. A hideg vizet meleg vízzel is váltogathatjuk így megtornáztathatjuk az ereket.
Óvatosan a szaunával
Ha már problémái vannak a visszérrel, kerülje a szaunát és a hosszú forró fürdőt, azzal csak súlyosbítja a problémákat.
A visszerek és a masszázs
Minden szakember és masszőr figyelmezteti Önt, hogy a visszér az orvos kezébe tartozik és a masszázs ellenjavallata. Szakszerűen és fájdalommentesen ellenőriztetheti vénái állapotát.
Ha csak kezdeti kellemetlenséget tapasztal a lábai területén, értékelje át az eddigi életmódját és vegye fontolóra a rendszeres nyirokmasszázst. Segíthet enyhíteni vagy megszüntetni a duzzanatot, és serkenti a vért az alsó végtagokban.
A rendszeres lábmasszázs olaj vagy alkalmasabb masszázsemulzióval a visszér kialakulásának megfelelő megelőzése. A megelőzésre az említett nyirokelvezetésen kívül alapvetően bármilyen masszázstechnika alkalmas, kivéve azokat, amelyek túlságosan felmelegítik a testet.
A masszázs során a végtagok ellazítására és vérkeringésének serkentésére helyezzük a hangsúlyt, közepes nyomáserősséget választunk.