Mely izmok reagálnak megfeszüléssel a pszichés stresszre?
Care mușchi reacționează cel mai adesea la stresul psihologic, de ce se întâmplă acest lucru și cum se procedează la masarea mușchilor contractați din cauza stresului? Fiecare maseur știe despre trapezul rigid, dar nu este singura parte a corpului pe care se reflectă negativ stresul mare asupra psihicului.
Miért merevednek meg az izmok a stressz hatására?
A stressz okozta izommerevség mechanizmusa több lépésben zajlik. A stressz először a szimpatikus idegrendszert aktiválja és a mellékvesék stresszhormonokat választanak ki a vérbe.
A hormonok, például az adrenalin és a kortizol hatása növeli az izomfeszültséget, a vérnyomást és a pulzusszámot. Az izmok valójában harcra vagy menekülésre készülnek.
A hosszú távú stressz hatása
Ha a psziché hosszú ideig stressznek van kitéve, anélkül, hogy nyugodt üzemmódba váltana, az izomfeszültség krónikussá válik.
Az izom vérellátása elégtelen, oxigén-, folyadék- és tápanyaghiányos, anyagcsere salakanyagok halmozódnak fel benne. Lehet, hogy az izom nem fájdalmas, de az érintésre érzékeny és mozgása korlátozott.
Amikor az egyik izomrész megmerevedik, a többi izom megpróbálja segíteni és pótolni a feladatait. Ilyen módon a szervezet egy láncreakció révén kiegyensúlyozatlanná válik.
Mely izmok érintettek leggyakrabban?
A stresszreakció következtében leggyakrabban a következő izmok és izomcsoportok merevednek meg:
1. A trapéz izom felső része
Leggyakrabban a nyak és a vállak területén érzünk merevséget. A stressz hatására tudat alatt szorongunk, a vállunkat a fülünkhöz húzzuk és meggörnyedünk.
A trapézt masszázzsal, triggerpontok kezelésével lazíthatod (pl. ebben a cikkben találsz instrukciókat ) és ne feledkezz meg a mentális ellazulásról sem, akár meditáción, légzőgyakorlatokon vagy más kedvenc tevékenységen keresztül.
2. A nyak hátsó és oldalsó része
A nyakizmok a trapéz izomzattal egy időben merevednek meg. A stressz mellett ügyeljen a testtartására és a merevség első jeleinél masszírozza nyakát.
3. Arc és állkapocs
Gyakran elfelejtjük, hogy stressz hatására tudat alatt összeszorítjuk fogainkat, így az arcunk és az állkapcsunk is megmerevedik. Ez kellemetlen hatással lehet a beszédre, a rágásra, az ivásra, valamint az állkapocs ízületére ( Articulatio temporomandibularis), így például hallásproblémákat, fülzúgást vagy tinnitust okozhat.
A felsorolt első három izomcsoport feszültsége gyakran fejfájást vagy migrént is eredményez.
4. Hátizmok
A háton a lapockák, a csípő és a derék izomzata feszül meg leggyakrabban, ami diszkomfortot, feszültséget, csökkent mozgást és fájdalmat okoz.
5. Mellkas és has
Kevésbé gyakori területek a stresszreakcióban, de a vállak elülső része szorosan összefügg a vállizülettel és a hátizmokkal. Krónikus szorongás esetén a hasizmok feszültségével és merevségével is találkozhatunk.
Mindkét izomcsoport hátrányosan befolyásolja a légzési tartományt is, ami csak rontja a stresszreakciót, nem csak az izmok szintjén, hanem az egész szervezetben.
6. Kezek és lábak
Az alkar merevsége gyakran társul a vállak és a hát felső részének feszültségével. A lábizmok közül a vádli izomzata és a comb hátsó része reagál a leginkább a stresszre amely a nyak, a hát vagy a hát alsó részének merevségét is maga után vonhatja.
Gyengéden masszírozza
Említettük azokat az izomcsoportokat, amelyek a pszichés stressz hatására leggyakrabban megmerevednek. A masszázs során ezen területek nagy részét automatikusan ellazítjuk, a hát és a nyak ugyanis a leggyakrabban masszírozott testrészek. De ne feledkezzünk meg más problémás területekről sem és ne becsüljük alá például az arcmasszázst sem.
Még akkor is, ha ezek az izomrészek merevek és nagyobb erő alkalmazására csábítanak, válasszon fokozatos ellazítási módszert. Dörzsöléssel melegítse fel jól a testet, így felkészítve a masszázsra, majd közepes erejű masszázzsal emlékeztesse az izmot arra, hogy túl feszült. Változtassa a masszírozott területeket és gyakran térjen vissza a leginkább érintett izmokhoz.
A krónikusan és hosszan tartó merev izmot nem szükséges és sokszor nem is lehet egy masszázs során teljesen ellazítani. Hagyja pihenni az ügyfél testét néhány napig vagy egy hétig és ismételten dolgozzon az izomzaton.