Migrén: a hatodik leginkább hátráltató betegség a WHO szerint
A migrén neurológiai betegség, amely jelentős részben öröklődik. Előfordulásának mechanizmusa még nem teljesen tisztázott, orvosi szempontból szerotonin-egyensúlyzavarral összefüggő agyi érrendszeri, hormonális és idegrendszeri elváltozásokról van szó. Miben különbözik a többi fejfájástól, mi váltja ki leggyakrabban, és mit használhatunk fejfájásra a gyógyszeres kezelés mellett?
Ez nem átlagos fejfájás
A migrént kiváltó okok hasonlóak lehetnek más típusú fejfájásokhoz, de jellemzőek a közepesen súlyos vagy erős lüktető fájdalmak a fej egyik oldalán a tarkó körül, több órától három napig tartó, gyakran fény-, hang-, szag-túlérzékenységgel, szédüléssel, hányingerrel, ill. hányással.
Az általánosan elérhető fájdalomcsillapítók ritkán működnek előrehaladott migrén esetén. Ez a betegség a nőket háromszor gyakrabban érinti, mint a férfiakat, és a gyerekeket sem kíméli. A betegnek gyakran nincs más választása, mint a kifejezetten migrénre tervezett gyógyszereket bevenni, és csendes, elsötétített szobában pihenni, amíg a roham elmúlik.
Krónikus migrén
A kellemetlen migrénes rohamok kiújulhatnak, egyeseknél hetente többször is. Ha a migrén krónikus stádiumba kerül, akkor nehezebben kezelhető, kimeríti a beteget, kiiktatja a munkafolyamatból, gyakori oka a keresőképtelenségnek, akár rokkantnyugdíjra való átállásnak.
Ezért jó tudni, hogyan lehet megkülönböztetni a migrént a más típusú fejfájásoktól, és keresni az okokat, kiváltó okokat vagy a kettő kombinációját. Egyes indítókat (pl. alvási mód) tudunk befolyásolni, másokat (légköri nyomásváltozások) nem, és a szervezet gyakran képes kezelni egy tényező hatását, de kombinációjukat nem.
Előre jelentkezik
A migrén formájában jelentkező kellemetlen látogatást akár egy nappal korábban is jelezheti a nyaki gerinc és a nyak merevsége, ingerlékenység és nyugtalanság, fáradtság, levertség, koncentrációs zavar, de a megnövekedett étvágy is. A migrénesek mintegy 20%-a roham előtt vagy alatt tapasztalja az ún. aurát, az érzékek megtévesztése, leggyakrabban a látás, amikor villanások, foltok jelennek meg a látótérben, vagy neurológiai tünetek, mint a végtagok, arc zsibbadása, beszédzavarok.
A migrénes rohamok, de más fejfájás leggyakoribb kiváltói:
- időjárás és nyomásváltozások,
- túl hosszú vagy túl rövid alvás,
- kiszáradás,
- stressz, fáradtság, kimerültség,
- alkohol,
- éhség (alacsony vércukorszint),
- bizonyos élelmiszerek vagy azok kombinációja,
- hormonális változások (menstruáció, terhesség, szoptatás, premenopauza).
A fejfájás és a migrén megelőzése
A migrén neurológiai betegség, és az orvosok kezébe tartozik, legalábbis azért, hogy kizárják a súlyos fejfájás egyéb súlyos okait, mint például aneurizma, agydaganat vagy súlyos szem- vagy fogbetegség.
Bármilyen típusú gyakoribb fejfájás esetén tanácsos felülvizsgálni életmódját. Javasoljuk továbbá, hogy legalább három hónapig tartsa rövid napi nyilvántartását a rohamok valószínű kiváltó okainak azonosítása, az időjárás, a folyadékbevitel betartása, a mozgás, az elfogyasztott étel, az alkohol és a nőknél a hormonális ciklus feljegyzése.
Az otthoni prevenció az életmódváltáson, azaz a rendszeres alváson, diétán, iváson és testmozgáson túlmenően magában foglalja az alkoholfogyasztás korlátozását, valamint a koffein és egyéb stimulánsok, különösen a stressztényezők korlátozását.
Itt segíthet a masszázs, amit a kellemetlen érzések első jeleinek észlelésekor alkalmazunk, vagy még jobb, a megelőzés részeként a rendszeres masszázs, legalább havonta egyszer. Választhat rövidebb fej-nyak masszázst vagy egy óránál tovább tartó teljes testmasszázst, de a pihentető és relaxáló eljárásokra koncentráljon kellemes környezetben.
A halánték, a fej és a nyak területének önmasszírozására hordozó- és illóolajok keverékét használhatjuk, a leginkább ajánlott a menta, az eukaliptusz, a levendula, a citromfű vagy a citrusfélék. De kerülje a szem környékét.
A fej köré szorosan összehúzott sál, kendő vagy fejpánt is segíthet. Vannak, akiknek a meleg, másoknak a hideg segít, aszerint járjon el, hogy mi hoz megkönnyebbülést, legyen az hideg borogatás vagy meleg sapka a fején.
A gyakran fejfájással végződő nyaki merevség egy rövid váll- és nyaktornával enyhíthető. Előre tanulja meg a megfelelő gyakorlatokat, hogy kritikus helyzetben is tudja használni őket. Alkalmas az arctorna is, amely ellazítja az arc izmait.
A fejfájást kiváltó fáradtságból és kimerültségből való jobb stresszkezelés és gyorsabb regenerálódás megoldható úgy is, ha magnéziumolajat használunk fürdőhöz vagy masszázshoz. A magnézium több mint 300 kémiai eseményben vesz részt a szervezetben, az élelmiszerekben a kémia és a talaj kimerülése miatt egyre kevesebb van belőle, és éppen ellenkezőleg, szervezetünknek fokozott dózisban van szüksége erre az ásványi anyagra a stressz és az emberi test igénybevétele miatt.