
Nő vagyok és masszírozok. Hogyan használjuk a női ciklus változását a masszázs során?
Úgy tűnik, a mai cikk csak a nőknek szól. A női menstruációs ciklus, annak megnyilvánulásai és a mindennapi életre gyakorolt hatása még mindig olyan téma, amelyről sok férfi, de maguk a nők is keveset tudnak, és sajnos gyakran nem is akarnak többet tudni. Akkor miért részesítik előnyben sokan inkább a női masszőrt, mint a férfit, akinek állandó és stabil energiája van? Igyekeztünk finoman belenézni a női ciklus változó, gyengéd és robbanásszerű világába, és a végén megengedtük magunknak, hogy néhány tanácsot adjunk a nő masszőröknek.

A női ciklus és annak időbeli változásai
A menstruáció elnevezés a Hold latin vagy görög kifejezéséhez kapcsolódik, a 28 napos átlagos ciklushossz is megegyezik a 4 holdfázis hosszával.
Hazánkban egy nő az első menstruációját (menarché) már lányként, átlagosan 12 évesen (általában 8 és 16 év között) éli meg. A ciklikus változások végig kísérik egész életét, egészen az utolsó menstruációig (menopauza), ami átlagosan 51 évesen (általában 45-55 év között) következik be.
A reproduktív viselkedés Európában gyökeresen megváltozott az elmúlt száz évben. Az első menstruáció korai megjelenése, az első és az azt követő szülés későbbi életkorra halasztása, a családban a kevesebb gyermek, a rövidebb szoptatási időszak, valamint a környezet negatív hatásainak és a stressz fokozódása jelentős hatással van a női hormonrendszer ciklusára. Becslések szerint a múltban egy nőnek körülbelül 100-150 menstruációs ciklusa volt élete során, míg egy nőnek ma körülbelül 400-450.
Ami azonban keveset változott, az a társadalom ciklusról alkotott véleménye, ill. a menstruációról, amelyet gyakran a női ciklikusság egyetlen megnyilvánulásaként érzékelnek, és ez a megnyilvánulás bizonyos szempontból legyengítő, nem megfelelő vagy kínos. Nemcsak a férfiak, hanem maguk a nők sem értik gyakran a ciklikusság megnyilvánulásait, és mivel a menstruáció a vérrel összefüggő testi megnyilvánulás, kényelmetlenül érzik magukat erről a témáról beszélni vagy megtudni valamit.
A menstruáció és így az egész ciklus tisztán női témának számít, amit a társadalmon kívül kellene valahogy kezelni. Ami bizonyos értelemben furcsa, hiszen minden egyes ember a nő menstruációs (vagy ovulációs vagy szaporodási) ciklusának köszönhetően jön a világra.
A ciklikusságot orvosi szempontból tekinthetjük, és leírhatjuk az egyes hormonok hatását a női testre és lélekre. Egyes szerzők költőibb neveket találnak a menstruációs ciklus 4 fázisára, és tavasznak, nyárnak, ősznek és télnek írják le őket, vagy a szláv istennők tulajdonságait vagy a Szűz, Anya, Jósnő és Boszorkány archetípusait tulajdonítják nekik.
Masszőr nő ciklusban
De leginkább arra leszünk kíváncsiak, hogyan érzi magát a nő testileg és lelkileg. Bár a ciklus minden nőnél eltérő lehet, és bizonyos mértékig egyéniek a megnyilvánulásai is, a legtöbb nőnél találunk közös pontokat. A menstruációs ciklus számos módon befolyásolhatja a masszőr teljesítményét, és ha lehetséges, érdemes munkarendjét és technikáit a ciklus fázisaihoz igazítani, hogy teljes potenciálját ki tudja használni.

1. Menstruációs fázis
A menstruációs ciklus első napját tudjuk viszonylag pontosan meghatározni - ez az a nap, amikor elindul a vérzés, amelynek intenzitása változik, és általában 7 napon belül véget ér. Mivel nem volt megtermékenyítés, a szervezet megszabadul a méh nyálkahártyájától.
A menstruációs vérzés különösen érzékeny az első napokban. Feszültség és fájdalom az alhasban és a mellekben, fejfájás, bőrérzékenység, folyadékvisszatartás a szövetekben, fáradtság, depresszió, energiacsökkenés, vonakodás a magasabb fizikai tevékenységektől, alvás és több étkezés iránti igény. Mentálisan az egyedüllét vágya, az önmagunkba való visszahúzódás, megoldatlan problémák merülnek fel.
Előnyök:
- a masszázságy körüli mozgás segít csökkenteni a görcsöket és a fájdalmat
- a kellemetlen premenstruációs tünetek a menstruáció kezdetével megszűntek
Hátrányok:
- gyorsabb testi-lelki fáradtság, a társas kapcsolatok iránti ellenszenv
Javaslatok: Ne tervezzen többszöri nehéz masszázst a menstruáció első napjaira, aludjon és pihenjen többet, tervezze meg a szabadságot és a "semmittevést".
2. Follikuláris fázis
A petesejt a petefészekben érik, a női test pedig tele van erővel és aktivitással. Gyorsabb izomregeneráció, gyors gondolkodás, önbizalom, barátságosság, kommunikáció. Ebben a fázisban a nők talán leginkább a férfiakhoz hasonlítanak a teljes ciklusban, a tesztoszteron is emelkedik, inkább analitikusan, mint érzelmileg közelítik meg a kihívásokat, és ha a menstruációs fázisban nem fárasztották ki magukat, akkor fizikai erejük is van.
Előnyök:
- testi erő, szellemi állóképesség
- vidám elme
- összpontosítás a célra
Hátrányok:
- szinte semmi, inkább technikailag és dinamikusabban masszírozunk
Javaslatok: Használni a nehezebb masszázsokhoz, elhalasztott dolgok intézéséhez (vásárlás, ügyintézés), megfelelő idő technikai jellegű kiegészítő tanfolyamokra (köpölyözés, tapaszolás), masszázs szalon változtatások.
3. Ovulációs fázis
A petesejt és a spermium élettartama által adott viszonylag rövid idő, amikor lehetséges egy új élet születése. Az érett tojás a petefészekből a petevezetéken keresztül a méhbe kerül. Sok nő tud az ovulációjáról, feszültséget érez az alsó hasban, megváltozik a hőmérséklet-érzékelés, fokozza a szexuális tevékenységek iránti vágyat, gyengédséget, másokkal való törődést.
Előnyök:
- energia, vitalitás, önbizalom
- kiváló kommunikációs készség
- fokozott szagérzékenység
- vágy, hogy úgy gondoskodjon a vendégekről, mint ha burokban lennének
Hátrányok:
- szinte semmi, lehetséges hajlam a magasabb érzékenységre és érzelmekre
Javaslatok: Teljesítményével a legelégedettebb, a masszázsok óvatosak és érzékenyek, csak óvakodjunk a teljes átadás vágyától, spóroljunk energiát magunknak és családjuknak. Az illatérzékenység problémát jelenthet az intenzívebb illatú masszázstermékeknél.
Ideális alkalom új vendégkör megszerzésére, prezentációkra és további relaxációs masszázstechnikák (lomi lomi, lávaköves masszázs) tanfolyamokra.

4. Luteális fázis
A leghosszabb szakasz, amely körülbelül 14 napig tart. A hormonszint csökken, a menstruáció közeledtével vízvisszatartás lép fel a szervezetben, bőrkiütések, evésvágy és szokatlan ízkombinációk, idegesség, robbanékonyság, de szomorúság és érzékenység érzése, hideg váltakozik a túlzott hő érzésével.
Ezt a fázist gyakran PMS-nek (premenstruációs szindróma) nevezik, és sok nő számára a ciklus legnehezebb része. Ugyanakkor a kreativitás növekedésének, az intuíciónak, az élet nem működő dolgai megváltoztatásának és a takarítás vágyának tulajdonítható - nemcsak fizikailag, hanem belül is.
Az ötletek megvalósítása azonban gyakran vezet fáradtsághoz és vonakodáshoz, hogy olyan dolgokba kezdjenek, amelyeket esetleg meg kell tenni, de ez nem szórakoztató vagy kedvenc tevékenység.
Előnyök:
- az empátia, az intuíció és az érzékenység növekedése lehetővé teszi a vendég igényeinek jobb meghatározását
Hátrányok:
- a bőr és az ujjak érzékenységének megváltozása (ügyetlenebb kezek)
- fáradtság, ingerlékenység, hangulat ingadozások
- érzékenység a kritikára, elégedetlenség a saját teljesítményével
- fizikai kényelmetlenség (feszülés a mellekben, puffadás érzése)
Javaslatok: Ideje felhasználni minden tudást és készséget, és engedje el az autopilótát a masszázs során. Adjon magának és vendégeinek „csendes” masszázst, játsszon meditációs zenét, ne beszéljen, ne oldja meg vagy hallgassa a vendégek problémáit, merüljön el és hagyja dolgozni a kezét.
Pihenjen sokat, aludjon többet, egyen, végezzen légzőgyakorlatokat és legyen egyedül. A nem égető feladatokat halasszuk későbbre, és ne hozzunk olyan döntéseket, amelyek sok körülmény mérlegelését igénylik (például jobb, ha néhány nappal elhalasztjuk az elektromos ágy vásárlását).
Ha nincs kedve "intézkedni", akkor legalább írja le az ötleteket, megfontolhatja és később megvalósíthatja.
Befejezésül
Az érzékenység, az empátia és a fizikai erő változásainak érzékelése ellenére a professzionális masszőrök szakértelmüknek, tudásuknak és tapasztalatuknak köszönhetően minőségi szolgáltatásokat tudnak nyújtani a menstruációs ciklus során.
Nem akarjuk azonban, hogy a nők egész hónapban egyformák legyenek, nem ez a természetes. A nő természete a változás, a női test és lélek formáinak, megnyilvánulásainak változékonysága. A férfiaknál fontosnak tartjuk érzelmi állandóságukat és stabilitásukat, a nők mélységet, intuíciót, empátiát és érzést hoznak a világba. És még a masszázsok világába is.