Segít a masszázs hajhullás esetén?
Azt mondják, hogy a haj a szépség koronája. Szóval ki ne aggódna, ha ez a korona megfogyatkozik. A cikkből megtudhatja, hogy átlagban mennyi haj van az ember fején, milyen a haj életciklusa, és hogyan masszírozzuk a fejbőrt a hajhullás megállítása, illetve sűrűségének és minőségének javítása érdekében.
Mennyi hajszál van a fejünkön?
Ez függ a genetikától, a hajápolástól, a táplálkozástól és általában az életmódtól, a nemtől, az életkortól és a haj szerkezetétől. Valószínűleg kevesen szeretnék megszámolni a fejükön lévő hajszálakat, hajlamosak vagyunk tapintással és látással tájékozódni, a kiválasztott paraméterek szerinti átlagértékek a következők:
Nem
Férfiak 100 000-150 000
Nők 80 000 - 120 000
Hajszín
Szőke 140 000 - 160 000
Barna 100 000 - 120 000
Fekete 90.000-110.000
Vörös 80.000-100.000
A haj szerkezete
Lágy, vékony 90 000 - 120 000
Közepesen sűrű 100 000 - 150 000
Nagyon sűrű 120 000 - 180 000
Ezek tájékoztató jellegűek, mert a gyakorlatban nagyobb egyéni eltérésekkel találkozunk. Közös bennünk, hogy a hajszálak száma az életkorral fokozatosan csökken, szerkezetük, színük pedig több tényezőtől függően változhat (stressz, hormonális változások - terhesség, trauma, invazív kezelés). Például kemoterápia és teljes hajhullás után más színű és szerkezetű haj nőhet.
A haj életciklusa
A haj a növekedés kezdetétől a kihullásig négy növekedési fázison megy keresztül. Ezek közül az elsőt anagén fázisnak nevezik, ez a növekedési fázis.
Az anagén fázis hosszától függ az is, hogy milyen hosszúra nőhet a hajunk. Minél hosszabb, annál nagyobb a remény a derékig érő hajra. A haj 2-6 évig növekszik, és ezalatt folyamatosan új sejtek képződnek, amelyek kiszorítják a hajszálat a szőrtüszőből.
A katagén fázis viszonylag rövid, átmeneti, mindössze 2-3 hétig tart. A haj növekedése leáll, a szőrtüsző elhal, és a haj gyökere elválik az erektől, amelyek tápanyaggal látták el a növekedéshez.
A hajnövekedés utolsó fázisát telogénnek nevezik. A haj már nem nő, leválik a tüszőről, és 2-4 hónapig vár, hogy kihulljon.
Az exogén fázis maga a hajhullás. A szőrtüsző elkezd felkészülni az új szőrtermelésre.
Minél hosszabb az intenzív hajnövekedés első fázisa, annál hosszabb a teljes ciklus és a haj erősebb, egészségesebb és fényesebb lesz. Normál, egészséges fejen a haj 85-90%-a növekedési, 1-2%-a átmeneti állapotú, és a haj 10-15%-a nyugalmi állapotban van a kihullás előtt.
Normál hajhullás
Normális élettani hajhullásnak tekintjük a napi 50-100 hajszálat. Tavasszal vagy ősszel a hajhullás átmenetileg felerősödhet. Erősebb hajhullás tapasztalható stresszes időszakokban is, például jelentős fogyás vagy intenzív testmozgás során, vagy amikor az étrend szegényebb, amikor a szervezet megszabadul a nem szükséges tápanyagoktól.
Jelentős hajhullás esetén orvoshoz kell fordulni, ha az 2-3 hónapnál tovább fennáll, vagy egyéb tünetekkel jár (fejbőr viszketése, kopaszság, haj minőségének vagy szerkezetének romlása, egyéb betegségre utaló testi tünet).
Hogyan segíthet a masszázs?
Tanulmányok szerint a rendszeres fejbőrmasszázs meghosszabbítja az anagén fázist és növeli az ebben a növekedési fázisban lévő hajszálak számát. Ugyanakkor kismértékben növelheti a hajszál átmérőjét, a haj térfogata nagyobb és így a teljes fejfedő térfogatot kap.
A fejmasszírozásnál fontos a rendszeresség. Ha olajokkal és illóolajokkal szeretné támogatni a hajnövekedést, nem praktikus ezeket naponta felvinni hosszabb hajra, de ha hajmosás előtt hetente 2-3 masszázzsal és havonta legalább 3 alkalommal pakolással kényezteti magát, az határozottan jót tesz a hajának.
Mivel masszírozunk a haj növekedése érdekében?
Válasszon kiváló minőségű, lehetőleg hidegen sajtolt olajokat már bevált márkáktól és ugyanolyan jó minőségű 100%-os illóolajokat.
A masszázskeverékből nagyon kis mennyiség is elegendő a fejbőrnek, 2-3 kanál hordozóolajba keverjen 1-2 csepp illóolajat, keverje össze a keveréket, és használat előtt finoman felmelegítheti.
Fejbőrmasszázshoz alkalmas hordozóolajok:
A mandulaolaj univerzális fejbőrt ápoló olaj, alkalmas masszázsra, bőrkezelésre, bőrmaszkokra vagy babamasszázsra is.
Kókuszolaj hidratálja és táplálja a hajhagymákat, emellett univerzálisan alkalmazható nemcsak testkezelésre, hanem fogyasztásra is.
Az olívaolaj fényt ad a hajnak, puhítja azt, fogyasztható (hidegen sajtolt) vagy baba fürdetéshez is alkalmas.
Az argánolaj exkluzív hajnövesztő és bőrápoló olaj, antioxidánsokban és vitaminokban gazdag.
A hajnövekedés és a hajhagymák egészségének elősegítése érdekében ajánlatos a hordozóolajat néhány csepp megfelelő illóolajjal kombinálni. Illóolaj hozzáadásával a koncentrált növényi kivonat minősége hozzáadódik a hordozóolaj tápláló hatásához.
Fejmasszázshoz ajánlott illóolajok:
A borsmenta olaj serkenti és felfrissíti a hajhagymákat és az egész fejbőrt.
A levendulaolaj megnyugtatja az irritált fejbőrt, amely viszketéssel, általános idegességgel és stresszel küzd.
A rozmaringolaj elősegíti a fejbőr jó vérkeringését. A rozmaringot magából a gyógynövényből készült főzet formájában is ajánljuk a fejbőrbe való masszírozáshoz.
A cédrusolaj gyulladáscsökkentő és hidratáló hatású, nyugtatja a hajhagymákat és megakadályozza a haj kiszáradását és túlzott zsírosodását.
A fejbőr rendszeres masszírozása csak ujjakkal vagy megfelelő eszközzel, például fésűvel vagy kefével, lekerekített hegyekkel és széles fogakkal végezhető. A napi masszázs legalább 4-5 percig tartson, és megfelelő nyomással végezzük, hogy a hajszálakat, amelyek növekedési fázisa már véget ért, idő előtt el ne szabadítsuk fel, ugyanakkor a masszázsnak kellően érzékenynek kell lennie ahhoz, hogy a fejbőrt valóban serkentsük.
Az olajat vagy az olaj és az esszencia keverékét a fejen pakolásként hagyhatjuk legalább egy óráig, de akár egész éjszaka is. A fejet célszerű fóliába és törölközőbe burkolni, a meleg fokozza az olaj hatását.
Mindannyian szeretnénk szép, egészséges, fényes és dús hajat, talán itt az ideje, hogy kellemes és időtakarékos módon tegyünk is érte. Ha most kezdi el masszírozni a fejét az utasításaink szerint, dicsekedjen az eredményekkel.