Szeretne illóolajokat hozzáadni a fürdőhöz? Íme az alapelvek
Az illatos fürdő jól bevált klasszikus a fáradt testnek és a léleknek. Jól hat a stressz és a szorongás ellen, enyhíti a fájó izmokat és örömet okoz a léleknek. Sok fürdőhöz alkalmas termék azonban színező- és illatosító összetevőket tartalmaz, amelyek nem nyugtatják a különösen érzékeny bőrt. Ezért részesítse előnyben a természetes kivonatokat. Hogyan készítsünk fürdőt tiszta, természetes illóolajokkal, és melyiket válasszuk?
Hígítunk!
Az alapelv, hogy az illóolajokat ne csepegtessük közvetlenül a fürdővízbe. Vízben nem oldódnak, a felszínen cseppként úsznak, megtapadhatnak a bőrön vagy a nyálkahártyán, kellemetlen irritációt, égő érzést okozva.
Ahhoz, hogy az illóolaj eloszlódjon a vízben, szüksége van valamire, ami apró részecskéket alkot. Vízzel keverve ez hordozóanyag vagy diszpergálószer.
Megfelelő hordozók
A legegyszerűbb az úgynevezett hordozóolaj, azaz a hidegen sajtolt növényi olaj használata, ideális esetben sóval kombinálva. Egyéb összetevők szétoszlató hastást fejtenek ki, ami egyúttal simítja és táplálja a bőrt.
Hidegen sajtolt növényi olaj
A jojoba-, mandula-, olíva-, kókusz-, napraforgó- vagy avokádóolaj megfelelő. A jojóba olaj összetétele nagyon hasonlít a természetes faggyúhoz, gyorsan felszívódik és nem hagy
Só
A legalkalmasabb az Epsom só vagy a Holt-tengeri só. Keverjünk össze egy maréknyi sót 1-2 evőkanál hordozóolajjal.
Magas zsírtartalmú tej vagy édes tejszín
Használjon egy doboz tejszínt (250 ml), tej esetén 1-2 csészényit. A lényeg az, hogy magasabb zsírtartalommal rendelkeznek.
Méz
Elegendő 2-3 evőkanál jó minőségű méz.
Kasztíliai szappan
Ez tiszta olíva szappan, amelyet nemcsak kozmetikai célokra használnak, hanem tisztításra és mosásra is. Gazdag habot hoz létre, és tiszta olívaolajból készül.
Fürdéshez alkalmas illóolajok
Az illóolajok hatással vannak a testre és a lélekre. Hatásukat részletesen nem dokumentálják, de a gyakorlat azt mutatja, hogy a kiválasztott IO-k segítenek a stressz, az álmatlanság, a rossz hangulat és a depresszió, a száraz és fáradt bőr, az izomfájdalmak, az eldugult üregek és enyhe megfázás esetén.
A fürdőben az illóolaj közvetlenül érintkezik a bőrrel, és a hordozó segítségével tápláló összetevői mélyebbre jutnak a bőrbe és a szövetekbe. Ezzel egy időben az illat egy része eloszlik, és a szaglósejtek is megtalálják a magukét. Ezért válasszon alapvetően tiszta, természetes IO-t ellenőrzött gyártóktól.
Nem minden olyan illóolaj alkalmas a fürdőzésre, amelynek jó az illata. Kerülni kell az éles, fanyar és fűszeres illatokat, mint a fahéj, szegfűszeg, oregánó, menta (göndör és borsmenta), kakukkfű, zsálya, télizöld, fekete bors, kasszia, izsóp, kámfor, szerecsendió vagy bazsalikom. Ezek az illóolajok irritálhatják a bőrt és a nyálkahártyákat.
A fürdőzéshez alkalmas illóolajok listája nem rövid. A leggyakrabban használt levendula, kamilla, rózsa, citrom, rozmaring, tömjén, ilang-ilang, szantálfa, cédrusfa, pacsuli, jázmin, majoránna, narancs, bergamott, boróka, mirha, grapefruit, muskátli, ciprus, kardamon, tea fa, zsálya és zöldcitrom.
Mikor inkább ne
Általánosságban elmondható, hogy a gyerekekkel végzett aromaterápiával óvatosan, egy év alatti gyermekeknek, terheseknek (főleg első trimeszterben) és szoptatós anyáknak, epilepsziásoknak, májbetegeknek, onkológiai betegeknek és jelentős egészségügyi problémák esetén nem ajánlott. Az illóolaj adagolása 12 év alatti gyermekek számára csökkentett.
Legyen óvatos a háziállatok közelében, még akkor is, ha diffúzort használ. A macskák különösen érzékenyek néhány gyakran használt illóolajra. Ha nem biztos az illóolaj biztonságos használatában, forduljon szakképzett aromaterapeutához.
A citrusolajok a bőr fényérzékenységét okozhatják. Citrus illóolajjal (zöldcitrom, narancs, grapefruit, bergamott, citrom) végzett fürdő után kerülje a közvetlen napfényt legalább 24 óráig, biztonságosabban 72 óráig.
Ne használjon fürdősót és illóolajat, ha sérült a bőre. A karcolások, vágások vagy ekcéma gyulladással és irritációval reagálhat a meleg víz, só és illóolaj kombinációjára.
És végül egy gyakorlati figyelmeztetés. A fürdőkád csúszós lesz a hordozóanyag és illóolaj, de a tejszín vagy a tej hozzáadása után is. Legyen óvatos a fürdőkádba való be- és kilépéskor, és fürdés után alaposan zsírtalanítsa azt.
Hogyan csináljuk
Ha érzékeny a bőre, előző nap végezzen tolerancia tesztet. Vigye fel a hordozó és illóolaj elkészített keverékét egy kis bőrdarabra a könyöküregben vagy a csukló belső oldalán. Ha az irritáció 24 órán belül nem jelentkezik, elkészítheti a fürdőt.
Az alaprecept: 2 evőkanál hordozóolajat vagy egy maréknyi (fél csésze) sót és egy evőkanál hordozóolajat keverjünk össze 3-12 csepp illóolajjal. A keveréket jól össze kell keverni, és vagy folyó vízhez kell adni (akkor több illat lesz a fürdőszobában, mert az IO jobban szétszóródik a levegőben), vagy a fürdőkádba lévő vízbe, és a vizet alaposan össze kell keverni. Ügyeljen arra, hogy ne öblítse le az arcát, nehogy irritálja a szemet. A cseppek száma összesen vonatkozik, még akkor is, ha többféle IO-t használ.
Egy másik lehetőség, hogy az elkészített keveréket a testre kenni, és a fürdőkádban meleg vízbe merülni. Maradjon 20 percig a fürdőben, ajánlott mélyeket lélegezni, majd kényeztesse magát takaróba csavarva.
Néhány recept
Édes alvás: 6 csepp levendula, 4 csepp kamilla
Romantika: 4 csepp narancs, 3 csepp jázmin, ilang-ilang vagy rózsa
Fáradt izmokra: 2 csepp rozmaring, 3 csepp majoránna, 3 csepp levendula
Az eldugult üregek feloldása: 5 csepp eukaliptusz, 2 csepp levendula
Emésztés megkönnyítése: 2 csepp citrom, 2 csepp levendula, 3 csepp kamilla
Az aromaterápia egyre nagyobb népszerűségnek örvend, mint kiegészítő terápia különféle testi és lelki problémák esetén. Illóolajok használatával az adott pillanatban közérzetének megfelelő "testreszabott" fürdőt készíthet. Jutalma a felfrissülés, béke és az újjászületés érzése, valamint a puha bőr lesz. Kipróbálja az illóolajos fürdőt?